Temelelektronik.info

Bilgiler > Sosyal Medya'nın ZararlarıSosyal Medya'nın Zararları


2016 yılında 1700 kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre sosyal medya kullanan kişilerde depresyon ve endişe bozukluğu halinin, kullanmayanların 3 katı olduğu tespit edildi.
İngiltere Trent üniversitesinden 43 bilimsel çalışma sonucu analiz edilerek yapılan çalışmaya göre, fazla sosyal medya kullanımının ilişki bozukluklarına, akademik başarıszlığa, gerçek hayattan kopmaya neden olduğu tespit edildi. 
İsviçre’de 1000 facebook kullanıcısıyla yapılan bir çalışmada, çalışmaya katılan kadınların daha mutsuz ve güvensiz hissetmelerinin sebebeinin “facebook’taki paylaşım yapanların hep en mutlu  ve güzel hallerini paylaşmaları” olduğu tespit edildi. 
2013’te 79 facebook kullanıcısı ile yapılan bir çalışmada araştırmacılar 79 kullanıcıya günde 5 defa “kendini nasıl hissediyorsun? Ve son mesajdan bu yana ne kadar facebook kullandın” sorularını sordular. Çalışmanın sonucunda 2 telefon arasında geçen sürede facebook kullanımı arttırkça yaşamdan alınan zevkin azaldığını tespit ettiler. 
2016 yılında penn eyalet üniversitesinde yapılan bir araştırma sonucunda, başka insanların çoğunlukla fotoşoplanmış resimlerine bakmanın insanların özgüvenlerini düşürdüğü tespit edilmiştir. Estetik ameliyat sayısının son 10 yılda %20 artış göstermesinin ciddi bir nedeninin selfiler’de daha güzel çıkma takıntısı olduğu iddia edilmektedir. 
600 sosyal medya kullanıcısı üzerinde yapılan bir çalışmaya göre kullanıcıların 3’te birinde kıskançlığın neden olduğu başarısızlık hissi görüldüğü tespit edilmiştir. 
Amerikan engelleyici tıp dergisi’nde yayınlanan makaleye göre 7000 19-32 yaş arası sosyal medyayı fazla kullanan kişiyle yapılan çalışmaya göre, fazla soysyal medya kullanan kişilerin sosyal aidiyet sorunları yaşama oranının, normal insanların 2 katı kadar olduğu tespit edilmiştir. 
Yukardaki bilimsel çalışmaların orjinal metinlerine aşağıdaki sayfadan ulaşılabilmektedir. 
https://www.bbc.com/future/art...nd-the-unknowns
 
sonraki bilgi:      Ödenek Talebi Rehberi 2022
önceki bilgi:       Usta öğreticilik kursu nasıl açılır işlem basamakları
 
 
Bu sayfaya 28  defa bakıldı

Bu internet sitesi kar amacı gütmemektedir. Bu içeriğin siteden kaldırılmasını istiyorsanız alttaki butonu kullanarak içeriğin kaldırılması için istekte bulunabilirsiniz.