Temelelektronik.info

Bilgiler > Temel Elektrik BilgileriTemel Elektrik Bilgileri


Dünyadaki her şey atomlardan oluşmuştur. Atomların içinde artı yüklü protonlar, yüksüz nötronlar ve eksi yüklü elektronlar bulunur. Yaradılıştan, atomların içinde elektron sayısı kadar proton bulunur. 
Yani bir atomun yaradılış itibarı ile elektron sayısı, proton sayısına eşittir. Normalde atomlar yüksüzdür.

Dış etkilerle atomların içindeki elektron sayıları değiştirilebilir. Yani bir atoma dışardan elektron verilebilir ya da atomdan elektron alınabilir. 

Bu durumda atomlar artık yüklü hale gelir. Yüksüz(nötr ya da elektron sayısı proton sayısına eşit)  bir atomdan bir elektron alındığında atom +1 yüklü hale gelir. Yani atomun proton sayısı elektron sayısından fazlalaşır.

Yüksüz(nötr ya da elektron sayısı proton sayısına eşit) bir atoma bir elektron verildiğinde atom -1 yüklü hale gelir. yani atomun proton sayısı elektron sayısından fazla hale gelir. 

Eksi yüklü atomlar bir maddede toplandığında o madde eksi yüklü hale gelir. Artı yüklü atomlar bir maddede toplandığında o madde artı yüklü hale gelir. 

eksi ve artı yüklü maddeler bir birlerini çekerler. Bu çekimin nedeni, eksi yüklü maddedeki fazlalık elektronların, artı yüklü maddeye geçmek istemesidir. Yüklerin miktarı(iki madde arasındaki yük farkı) arttıkça çekim gücü de artar. 

Eksi yüklü maddedeki elektronlar yalnızca iletkenler aracılığıyla artı yüklü maddelere geçebilir. İletkenler elektriği ileten malzemelerdir. Örneğin, bakır, demir, aluminyum tel iletken; tahta, plastik, bez, cam gibi maddeler de yalıtkandır. 

Farklı yüklü maddelerin arasına iletken tel bağlanırsa, elektronlar telden diğer malzemeye geçer. Yani bu telde elektrik akımı oluşur. 

Elektriğin akması için iki farklı yükle yüklenmiş malzemenin arasına iletken bağlanmalıdır. Farklı yüklerle bağlanmış maddelerde, yükler eşitlenene kadar elektrik akmaya devam eder.  


 
sonraki bilgi:      Özel Eğitim Bilişim Teknolojileri Ders İçeriği
önceki bilgi:       Mesem Diploma programı
 
 
Bu sayfaya 31  defa bakıldı

Bu internet sitesi kar amacı gütmemektedir. Bu içeriğin siteden kaldırılmasını istiyorsanız alttaki butonu kullanarak içeriğin kaldırılması için istekte bulunabilirsiniz.